Virové hrozby a jak jim předcházet

Zavirování počítačů bývá jedním z nejčastějších problémů s nimiž se při servisu PC a notebooků setkáváme. Dochází k němu nejčastěji stahováním podezřelého obsahu anebo otevřením podezřelé pošty.

Jak poznat, že je počítač zavirovaný?

Samozřejmě změnou chování Vašeho počítače či notebooku. Zavirování počítačů se projevuje různými způsoby a závisí na druhu viru, kterým je Vaše PC či notebook napaden. Často se zavirovaný počítač projevuje tak, že vyskakují různá nežádoucí okna, popř. se neustálé spouští nějaké programy, či varování

Jak se vyhnout zavirování PC?

Jako základní předpoklad, jak snížit riziko (ne se však zcela vyhnout) zavirování PC je mít nainstalovaný antivirový program. Detailní informace si můžete přečíst v článku Antivirové programy.

Velmi častým způsobem, jak „nakazit“ Vaše PC virem je otevírání podezřelého obsahu e-mailu. Stává se, že Vám e-mail může přijít i od někoho, koho dobře znáte. Pokud si nejste jisti obsahem e-mailu, raději si u dotyčného ověřte, zda Vám skutečně e-mail odeslal. Varováním mohou být i podezřelé koncovky odkazů  (jako je např. .jar,  .bat ), nebo špatná čeština či množství překlepů.

Podezřelý obsah stránek

Nikdy nestahujete nic ze stránek, které mohou být podezřelé, jak svým zaměřením (velmi často jsou např. zavirované porno stránky), tak i obsahem (nelegální obsah). Velmi často jsou též zavirované stránky s případnými programovými cracky či klíči.