Jak poznat poruchu pevného disku?

Pevný disk (HDD) je nepostradatelnou součástí každého stolního PC i notebooku, u něhož hrozí velké riziko případného poškození. Pevné disky totiž nepatří mezi nejtrvalejší komponenty počítačů, protože obsahují pohyblivé části. Porucha pevného disku se projevuje různými způsoby. Disk může být hlučnější, nebo nenabíhá operační systém. Při jakémkoliv náznaku problému s pevným diskem, ze všeho nejdřív udělejte zálohu vašich uživatelských dat. Data jsou z celého vašeho počítače to nejcennější a určitě byste o ně nechtěli přijít.

Ať už je příčina poškození vašeho pevného disku jakákoliv, v každém případě byste měli rozhodně vyhledat servis PC, popř. servis dle vaší značky přístroje (Asus servis, Acer servis apod.). V žádném případě se nedoporučuje pouštět se do opravy pevného disku, pokud této technologii skutečně nerozumíte.

Jak poznat stav HDD?

Tak jako každý přístroj, tak i HDD má určitou životnost a jednoho dne může zcela dosloužit. Uživatelé PC však mají možnost poznat, kdy ten den D nastane a to díky technologii S.M.A.R.T (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology), kterou je většina disků vybavena. Tato technologie obsahuje určité informace, k jejichž přečtení však potřebujete speciální program. Jedním takovým, který vám může tyto informace pomoci rozluštit je Hard Disk Inspector(jeho zkušební verzi si můžete stáhnout na internetu).

Hard Disk Inspector je program určen na kontrolu stavu vašeho HDD. Díky variabilitě nastavení vám umožní nastavit všechny funkce, tak jak potřebujete.